Patarimai

Prieš užduodami savo klausimus šiame projekte dalyvaujantiems gydytojams, čia galite perskaityti jau anksčiau užduotus klausimus ir pateiktus atsakymus. Galbūt taip greičiau rasite informaciją apie Jums rūpimą temą.

* * * * *

Laba diena. Turime problemą, bet nežinome kas tai gali būti. Prieš kurį laiką pastebėjau, kad vyras, ypač patirdamas, kad ir nedidelį stresą, kitą dieną jaučiasi labai blogai. Tampa praktiškai nedarbingas, jei ką daro, tai per didžiausią prievartą. Jei laisva diena, gali neišlipti iš lovos. Kartais net iki dviejų dienų. O kartais nereikia net streso tam. Juokaudami praminėme jo būklę vyriškomis mėnesinėmis.Iš pradžių manėme, kad kažkas negerai su širdimi. Kartais būdavo jausmas, kad ji išsiverčia. Pasidarėme kardiogramą, echoskopiją, mynėme dviratį, bet visi tyrimai buvo labai geri. Gydytoja buvo įtarusi, kad kažkas negerai su krauju. Nepaaiškino, bet užkart išrašė receptą antibiotikams ir liepė juos gerti prieš bet kokią procedūrą. Einant pas stomatologą taip pat. Gydytoja taip pat buvo įtarusi problemą su skydliauke. Liepė pasidaryti TTH, kalį, magnį. Deja tuo metu jis pradėjo dirbti tokiu grafiku, kad nepabaigė gydymo. Šiuo metu jam 30 metų. Kai susituokėme priaugo 30 kilogramų(per tris metus). Ūgis 190, svoris 105. Pasidarėme TTH(1,040), FT4(16,86). Atsakymai geri. Giminėje yra sirgę vilklige ir labai daug mirė nuo vėžio. Susirgus temperatūra pakyla daugiausiai iki 37.5. Dažniausiai ji krenta žemiau 36. Kitų tyrimų rezultatai: kalis 4,7. Magnis 0,95. WBC 3,81. RBC 4,90. HGB 150, HCT 40,0. MCV 81,6. MCH 30,6 MCHC 375 PLT 177 RDW-SD 34,1 RDW-CW 11,7 PDW 11,6 MPV 11,0 P-LCR 32,8% CT 0,19% NEUT 1,85(10^9/L) 48,5% LYMPH 1,39 (10^9/L) 36,5% MONO 0,47 (10^9/L) 12,3% EO 0,09 (10^9/L) 2,4% BASO 0,01 (10^9/L) 0,3%. Ar verta nerimauti dėl šių tyrimų? Ką dar galėtume pasidaryti?

Atsako gydytoja Jūratė Leonavičiūtė:

Visi Jūsų paminėti tyrimai nėra ypatingai nukrypę nuo normos, tačiau tiksliau būtų, jei matyčiau tyrimų rezultatus, su laboratorijos normomis (skirtingose laboratorijose jos šiek tiek svyruoja). Skydliaukės funkciją pilnai parodo 4 parametrai: TTH, FT3, FT4, anti-TPO. Monocitų kiekis (vertinant pagal Antėja laboratorijos normą) yra padidėjęs, tai gali būti lėtinės ar ūmios virusinės infekcijos atveju. Ar šis monocitų rezultatas telpa į tyrimo lape pateiktas normas?

Nelabai supratau dėl ko reikėjo gerti antibiotikus ir kodėl jie buvo paskirti?

Dėl autoimuninių ligų – svarbu atlikti ENG, ANA, anti-CCP, reumatoidinio faktoriaus tyrimus.

* * * * *

Sveiki, nuolatos tikrinuosi skydliauke del esamu audinio pakitimu, panikos sutrikimu ir pan. pastaruoju metu jauciu desines rankos kanalo sindromo simptomus. Skydliaukes sutrikimai, gali buti sindromo priezastimi. ar galime pakomentuoti kokie skydliaukes sutrikimai gali tai itakoti, gal yra zinoma kokie hormonai ir pan. dekui.

Atsako gydytoja Jūratė Leonavičiūtė:

Riešo tunelio sindromo atsiradimas yra susijęs su skydliaukės funkcijos sumažėjimu – hipotiroze. Tokiu atveju, skydliaukės hormonų gaminama labai mažai ir tyrimuose matytumėte FT3 ir FT4 ryškų sumažėjimą, bei TTH padidėjimą. Kiek supratau iš Jūsų klausimo, stebimi tik echoskopiškai skydliaukės audinio pakitimai, bet hormonų tyrimai normos ribose. Todėl Jūsų konkrečiu atveju, skydliaukės funkcijos sutrikimo nėra ir tai negali įtakoti tunelinio riešo sindromo atsiradimo konkrečiu atveju.

* * * * *

Buvau trumpam grižęs i Lietuvą, nes gyvenu Airijoje. Jaučiausi visada pavargęs, suirzęs. Pažįstamas pasiūlė pasidaryti D vit tyrimą. Rezultatas 23.2 ngml. Žinau, kad man jo trūksta. Nusipirkau vitamino D3 aliejine forma, gal galėtumėte patarti, kokį kiekį išgerti per parą ir kiek laiko vartoti. Ant pakuotės pateikiama informacija 1 lašas – 400TV. Ačiū. 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Nustatyta neženkli vitamino D hipovitaminozė, rekomenduoju vitaminą D vartoti po 2000 TV 2 mėnesius. Vėliau tęsti po 1000 TV kiekvieną dieną.

* * * * *

Laba diena. Laukiuosi, nėštumas jau 6 mėnesių, Atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad mano vit D yra tik 11,5 nmolL. Kaip galiu greičiau pakelti vit D lygį iki normos, tuo pačiu nepakenkiant. Kokiomis dozėmis dabar turėčiau jį naudoti? 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Nustatyta ženkli vitamino D hipovitaminozė, rekomenduoju vitaminą D vartoti po 4000 TV 1 mėnesį. Po 1 mėnesio pakartoti vitamino D tyrimą. Vėliau tęsti po 1000 TV kiekvieną dieną. 

* * * * *

Devynių metų mergaitei aukštas feritino kiekis kraujyje. Visi kiti kraujo tyrimai normos ribose, geležis nepadidėjusi. Vidaus organų echoskopija, plaučių rengenograma be patologinių pakitimų. Kas galėtų įtakoti aukštą feritiną. 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Dažniausiai vaikams padidėjusio feritino kiekis būna kartu su geležies padidėjimu ir būna dėl įgimtos hemochromatozės. Padidėjusio serumo feritino kiekio be geležies padidėjimo priežastys gali būti:

  • Bakterinė infekcija.
  • Kepenų – nealkoholinė kepenų steatozė (NASH) ar virusinis hepatitas (B/C).
  • Lėtinės uždegiminės būklės kaip reumatoidinis artritas, uždegiminė žarnų liga.
  • Tireotoksikozė.
  • Šeimyninė hiperferitinemija.
  • Dietoje esant daug geležies turinčių produktų. 

* * * * *

Sveiki, norėjau pasiklausti. Darė krikštasūniui tyrimą vitamino d ir atsakymai yra tokie 565.5 nmoll. Sakykite, ką daryti? 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Prieš atliekant vitamino D tyrimą, reikia laikytis visų ikityriminių reikalavimų: nevartoti 3 dienas vitamino D, būti pasninkavus 4 valandas.

Esant įtarimui dėl perdozavimo, būtina kartu su vitamino D tyrimu atlikti bendro kalcio, fosforo ir PTH tyrimą.

* * * * *

7 m. sūnui vitamino d kiekis 56,09nmoll. Gydytoja paskyrė gerti 3 lašus d vitamino. Geriame aliejinę formą Oiledixin. Tačiau mes dar geriame multivitaminus Apovit, kuriuose taip pat yra d vitamino paros norma – d vitamino 15 mikrogramų. Ar neperdozuosime šio vitamino? Gal pamažinti aliejinio d vitamino? Kiek ilgai patartumėte vartoti d vitaminą prie tokio d vitamino nepakankamumo?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Oiledixin 1 laše yra 400 TV vitamino D3. Apovit multivitaminuose yra 15 mikrogramų. Berniukas per dieną gauna 1800 TV. Tai yra daugiau nei rekomenduojamas profilaktinis vitamino D kiekis. Kadangi tyrimas parodė, kad net vartojant 1800 TV per dieną, yra vitamino D hipovitaminozė, rekomenduojama tęsti gydymą vitaminu D tom pačiom dozėm. Vitamino D atsargas organizme tikrinti kas 3 mėnesius.

* * * * *

Sveiki, norejau paklausti ar geri kraujo tyrimai (vyro ~21m.)? WBC (leukocitai) – 8,39 RBC (eritrocitai) 5,07 Hgb (hemoglobinas) 152 Hct (hematokritas) 43,0 MCV (vidutinis eritrocito tūris) 84,8 MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas) pg 30,0 MCHC (vidutinė hemoglobino koncentracija eritrocite) 353 Plt (trombocitai) 269 RDW-SD fL 36,9 RDW-CV % 12,3 PDW fL 10,8 MPV (vidutinis trombocitų tūris) fL 9,9 P-LCR % 24,2 PCT % 0,27 NEUT 4,30 % NEUT % 51,3 LYMPH 3,03 % LYMPH % 36,1 MONO 10^9/L 0,84 % MONO % 10,0 EO 0,20 % EO % 2,4 BASO 0,02 % BASO % 0,2 g/L 353

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Atliktų tyrimų rezultatai yra normos ribose arba paribiniai. Gautus laboratorinių tyrimų rezultatus rekomenduojama tikrinti pagal normas, patvirtintas toje laboratorijoje, kurioje ir atlikote kraujo tyrimą.

* * * * *

Laba diena, ar galite paaiškinti matavimo vienetus TV ir IU, labai ačiū.

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Matavimo vienetai TV reikšmė – tarptautiniai vienetai, angliška atitiktis IU – international units.

* * * * *

Sveiki, pasidariau vitamino D tyrimą. Atsakymas parodė 25,80 nmoll. Kaip suprantu tai yra vitamino D stygius organizme. Turiu Dpearls ir Oilexidin lašiukų, tačiau nežinau kokiomis dozėmis reiktų gerti esant tokiems rodikliams. Gydytoja sakė, kad turėčiau gerti po 10 lašų, tai būtų 4000TV, tačiau ar tai nėra per didelė dozė? Kiek laiko turėčiau vartoti vitaminą D? Ir per kiek laiko susinormalizuoja vitamino D kiekis kraujyje. Dėkoju už atsakymą. 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Esant vitamino D hipovitaminozei, vitamino D skiriama terapinėmis (gydomosiomis) dozėmis. 4000 TV nėra daug ir rekomenduojama gerti 1-3 mėnesius. Geriant didelėmis terapinėmis dozėmis, rekomenduojama sekti vitamino D atsargas organizme, atliekant tyrimą kas 1-3 mėnesius. Atstačius vitamino D koncentraciją kraujyje iki rekomenduojamos normos 75 nmol/l, rekomenduojama vartoti vitamino D 1000 TV kiekvieną dieną.

* * * * *

4 mėnesių kūdikiui padarėme vitamino d tyrimą, rezultatas 258 nmoll, buvo duodami 4 lašai vandeninio vitamino d. Gydytoj liepė toliau duoti, tik aliejinį variatą, bent po 2 lašus. Ką patartumėte daryti, nes juk yra perteklius, baisu pakenkti mažyliui?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Prieš atliekant vitamino D tyrimą, reikia laikytis visų ikityriminių reikalavimų: nevartoti 3 dienas vitamino D, būti pasninkavus 4 valandas. Esant įtarimui dėl perdozavimo, būtina kartu su vitamino D tyrimu atlikti bendro kalcio, fosforo ir PTH tyrimą.

* * * * *

Laba diena. Vakar po pirties aptikau mažą guzelį pilvo kairėje pusėje netoli šonkaulių. Norėjau paklausti kas tai galėtų būti ir kur man kreiptis? 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Dėl nusiskundimų siūlau kreiptis į Jus gydantį gydytoją, tik jis po apžiūros galės tiksliau atsakyti į Jūsų klausimus.

* * * * *

 Laba diena ,jau antri metai didėja feritino kiekis, iš tyrimo matyti, kad pernai buvo 198, šiemet 278,6? Tyriausi kalį, natrį, magnį, šlapalą, albuminą, kreatininą, šlapimo rūgštį, gliukozę, kalcį, visi rodikliai normos ribose. Cholasterolis bendras 6.83,  DTL-1.23, MTL-4.66, Trigliceridai – 2,21. Labai keista, kad normos ribose? Dar pasidariusi esu ir bendrą kraujo tyrimą, bet viskas normos ribose, tik LYMPH% – 41,8, kai norma (19,0 -37,0), kasmet šitas rodiklis padidėjęs? Ar reikia susirūpinti? Esu 54 metų moteris, turiu gydytojų stebimą miomą gimdoje? Ar gali geležis dėl to būti per didelė. Patarkite prašau, kaip tą feritiną sumažinti iš organizmo?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Feritinas – tai su baltymu susijusios tirpios Fe atsargos. Pagrindinės hiperferitinemijos (padidėjusio feritino) priežastys: kepenų liga (gali būti  B ir/ar C hepatitai); uždegimas (feritinas yra ūmios fazės baltymas) sergant autoimuninėmis ligomis, žarnyno uždegimu, bakterine infekcija, mitybos sutrikimu ar kitokiu uždegimu; glomerulų liga ir proteinurija; navikai: kepenų vėžys ir kiti, nutukimas; hipertiroidizmas ir kitos. Todėl siūlau ieškoti priežasties, kuri įtakoja feritino padidėjimą ir šalinti tą priežastį, o ne būdų kaip sumažinti feritiną organizme.

* * * * *

Sveiki, maždaug porą kartų per mėnesį kartais rečiau kartais dažniau pradeda varyti į tualetą, lankstau kas pusvalandį ir šlapimo būna tikrai nemažai, taipogi jis būna visiškai skaidrus kaip vanduo. Kai užeina šie etapai pastebėjau, kad nieko neįprasto nevalgau, taipogi vandens geriu įprastai maždaug litrą per dieną, nes ir taip vargina dažnas noras šlapintis, kuriam priežastis nerasta. Dažnas noras šlapintis atsirado prieš porą metų, tačiau nieko nerado, tyrimai buvo atlikti,geriau vaistus, tikrino dėl akmenų ir t.t. Taip ir gyvenau porą metų šlapindamasi kas dvi valandas maždaug. Tačiau nesenai atsirado šis naujas simptomas, dėl ko jis gali būti? Nesenai vėl dariausi kraujo tyrimą ir šlapimo, daktaras sakė, kad rezultatai normalūs, jeigu yra koks nukrypimas tai labai minimalus. Iš anksto dėkoju.

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Gaila, kad neparašėte kokie tyrimai buvo atlikti, galbūt ne visi, kurie gali parodyti dažno ir gausaus šlapinimosi priežastis. Taip pat patariu pasikonsultuoti su ginekologe. Šie požymiai gali atsirasti ir dėl ginekologinių problemų.

* * * * *

Sveiki. Kai man buvo apie 13 metų, čiaužiau ant ledo ir pargriuvau. Stipriai susitrenkiau kaktą. Buvo iškilęs labai didžiulis guzas. Iš lėto jis nyko, bet taip ir neišnyko. Dabar man 22 metai ir guzas tebėra. Kodėl jis neišnyko? Kaip jį panaikinti? 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Dėl estetinių problemų patariu pasikonsultuoti su plastikos chirurgais.

* * * * *

Sveiki. Kaip įtariu mano sūnus susirgo skarlatina. Gyvenam užsienyje. Buvom pas gydytoją. Sakė, kad arba skarlatina arba penktoji liga. Bet man pagal simptomus labiau panašu į skarlatiną. Aukšta temperatūra, vėmimas, veido bėrimas, pykinimas nuo visko, buvo baltas liežuvis, paskui pasidarė raudonas su spuogeliais. Ir man atrodo, kad jo širdelė dažniau plaka. Esme tame,kad jam jau geriau, todėl gydytojas nerašė jokių antibiotikų. Sakė ir taip praeis. Bet aš bijau, kad nevartojus antibiotikų nebūtų kažkas blogo. Ar galima apsieiti be antibiotikų, jei vaikas jaučiasi geriau?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Jūsų gydytojas apžiūrėjo Jūsų sūnų, vertino situaciją ir, manau, elgėsi pagal situaciją.

* * * * *

Laba diena, laikausi Dukano dietos jau 3 savaitės, prieš savaitę visą veido odą išbėrė smulkiais spuogeliais ir jie nepranyksta. Ar tai gali būti dėl baltymų pertekliaus? Prieš 3 metus turėjau problemų su inkstais – inkstų akmenlige. Dėkoju už atsakymą. 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Taip, bėrimai galėjo atsirasti dėl per didelio baltymų kiekio arba per mažo skysčių vartojimo.

* * * * *

Sveiki, esu 30 savaičių nėščia. Vakar atliko kraujo tyrimą – labai žemas B12 rodiklis tik 70 . gydytojas išrašė po dvi vakcinas į savaitę. Gyvenu ne Lietuvoje. Ar pakanka tokio gydymo?Kokios gali būti pasekmės?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Gydymo efektyvumą gali parodyti tik pakartotinis tyrimas.

* * * * *

Sveiki, šiandien pastebėjau, kad ant mano dešinės rankos buvę apgamai yra raudoni ir palietus atrodo, kad jie labai nežymiai iškilo. Jie yra prie nykščio tokiu maždaug atstumu, kaip šie taškai. Labai keista, nes pirma kart matau, kad jie raudoni. Jie nedideli, nes toje vietoje maži apgamiukai buvo ir dabar nebesimato nieko rudo tik raudoni taškiukai. Ar man derėtų sunerimti? Ačiū už atsakymą iš anksto.

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Dėl nusiskundimų siūlau kreiptis į Jus gydantį gydytoją, dermatologą.

* * * * *

Laba diena. Neseniai tapau vegetare, tad būčiau dėkinga, jei galėtumėte pasakyti, kokie maisto produktai galėtų bent iš dalies pakeisti mėsoje esantį maisto medžiagų kiekį? Ko turėčiau valgyti daugiau, kad išlaikyčiau gerą savijautą ir tuo pačiu nesilpninčiau imuninės sistemos?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Įsiklausykite į savo organizmą, nes sprendimą tapti vegetarę irgi priėmėte dėl tam tikrų priežasčių. Tapus vegetaru ir atsisakius mėsos bei pieno produktų naudojimą ir neužtikrinus adekvačių augalinių produktų vartojimo, gali susidaryti tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas. Problemų gali sukelti nepakeičiamų riebiųjų rūgščių, geležies, kalcio ir cinko, vitaminų B2, B12, D stoka. Dėl vitamino B12 ir geležies stokos išsivysto mažakraujystė. Kaip neprarasti ar atstatyti trūkstamas medžiagas, manau, daugiau informacijos rasite vegetarų forumuose, spaudoje.

* * * * *

Laba diena. Dažnai ryte atsikeliu ištinusiu veidu. Tinsta lūpos, aplink akis. Šiandien jaučiu vienos veido pusės tinimą, patinusi akis, lūpa, nosis. Kartais vakarais išberia kaklo sritį, pečius tokiais dideliais spuogais. Atsiradus tinimui niežti rankas, kojas, ten taip pat atsiranda tokių spuogų. Kas tai gali būti?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Vienas iš galimų priežasčių – alergija. Rekomenduoju pasikonsultuoti su alergologu ar dermatologu.

* * * * *

 Prieš tris savaites , sekmadienį apie 7 valandą vakare, staigiai pradėjo skaudėti dešinį šoną per valandą tas skausmas tiek sustiprėjo , kad neiškenčiau ir tėvai  iškvietė greitąją, išvežė mane į ligoninę ( buvo keista, kad man mažiausia skaudėjo kai stovėjau, o gulint ir sėdint skaudėjo neapsakomai ) . Chirurgas – šeimos daktarė aptikrino , ne apendicitas, liepė eit pas ginekologę – ji patikrino pasakė tik tiek , kad esu ne nėščia (bet tai visiškai nenustebino, kadangi lytinių santykių dar nesu turėjusi). Chirurgas suleido 4 no-spa į užpakalį ir palaukė kol man skausmas dings ir išleido namo. Dabar vaikštinėju pas daktarus, kadangi visada jaučiu dešiniam šone kažką ( lyg gumbelis, kai paliečiu tai viskas kaip ir visada, tiesiog toks įdomus jausmas kuris visada pasireiškia sėdint). Dažnai per pietus atsiranda abiejų šonų iš nugaros pusės skausmai . Esu siuntinėjama pas chirurgą, kuris vieną kartą sakė, jog mato deformuotą šlapimo pūslę, kitą kartą mato nuslinkusį inkstą, o dabar duglase laisvo skysčio mažai (nesuprantu net ką tai reiškia, ar tai gerai ar tai blogai). Skausmas vis tiek tarpais atsiranda , nei chirurgas, nei šeimos daktaras nieko protingo man nesako , tik siuntimais vienas kitą siuntinėja pirmyn atgal lapukus. Gal galite patarti ką daryti ?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Sudėtinga, ką nors rekomenduoti, nesurinkus pilnos anamnezės (ligos istorijos) ir neapžiūrėjus. Pagal nusakytą skausmo atsiradimo pobūdį vis gi manyčiau, kad galimos ginekologinės problemos arba problemos stubure.

* * * * *

Sveiki, esu 22 metu mergina, pastaruosius kelis mėnesius kamuoja gana keisti simptomai nuovargis, viso kūno silpnumas kaip ir drebėjimas, bet jaučiamas daugiau iš vidaus, kraujo tyrimus dariausi, pasak gydytojos, jie geri, nežinau kur dar ieškoti ligos? 

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Nerašote kokius tyrimus atlikote. Rekomenduoju atlikti skydliaukės funkciją nustatančius tyrimus: TTH, FT4, FT3, A-TPO.

* * * * *

Prieš savaitę sveikinausi su žmogumi, kuris, kaip veliau sužinojau, serga hepatitu (tik nežinau kokia forma). Ar tokiu būdu aš galėjau užsikrėsti hepatitu jei taip kur man kreiptis?

Atsako gydytoja Eglė Marciuškienė:

Nors hepatitu B dažniausiai užsikrečiama per kraują ir lytinių santykių metu, virusas gali persiduoti ir per odos įtrūkimus. Dėl tyrimų prašome kreiptis į laboratorijas, nurodytas http://www.visityrimai.lt/kur-atliekami-tyrimai/.