Ar skiepyti vaikus nuo erkinio encefalito?

Į klausimus atsako Medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ šeimos gydytoja Jūratė Leonavičiūtė.

 

Kokio amžiaus žmonėms reiktų skiepytis nuo erkių platinamų ligų?

 

Visi vaikai ir suaugę turėtų būti pasiskiepiję, skiepytis ypač svarbu vyresnio (>60 m.) amžiaus žmonėms – jiems susirgti erkiniu encefalitu yra didesnė rizika dėl silpnesnės imuninės sistemos, be to, ir ligos eiga būna sunkesnė bei pasekmės liūdnesnės.

 

Ar galima skiepyti kūdikius?

 

Negalima. Vaikai skiepijami nuo 1 metų.

 

Ar visus vaikus galima skiepyti?

 

Negalima skiepyti vaikų tik tokiu atveju, jei jie yra alergiški bent vienai iš vakcinos sudedamųjų dalių: jei vaikai alergiški kiaušinio baltymui ir lateksui. Skiepijimą erkinio encefalito vakcina reikėtų atidėti, jei vaikas serga vidutinio sunkumo ar sunkia ūmine liga (su karščiavimu arba be jo). Ypač svarbu skiepyti vaikus, sergančius lėtinėmis ligomis, nes jų atsparumas dažnai būna susilpnėjęs.

 

Ar paskiepijus vieną kartą, o paskui neskiepijant, susidaro imunitetas?

 

Po pirmosios dozės imunitetas nesusidaro, tačiau po pirmųjų dviejų dozių suleidimo susidaro pakankama apsauga nuo erkių.  Trečioji dozė turėtų būti skiriama praėjus 5 – 12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo. Tikėtina, kad, suleidus trečiąją vakcinos doze, apsauga trunka mažiausiai 3 metus.

 

Kokiu metų laiku, kokiais mėnesiais reiktų pradėti skiepytis, kad susidarytų imunitetas?

 

Erkės aktyvios būna jau ankstyvą pavasarį. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šiais metais pirmosios aktyvios erkės paskutinį vasario dešimtadienį jau aptiktos skirtingose Lietuvos vietose. Kovo mėnesio pradžioje jau buvo nustatytas atvejis, kai erkė įsisiurbė žmogui Klaipėdos apskrityje. Lietuvoje pirmieji erkinio encefalito atvejai užfiksuojami jau balandžio mėnesį, todėl skiepytis rekomenduojama pradėti sausio pabaigoje – vasario pradžioje, o antra vakcinos dozė turėtų būtų suleidžiama po 1 mėnesio, taigi, jau kovo mėnesį būtų pakankamas imunitetas. Tačiau nesuskubus to padaryti žiemą, galima skiepytis ir pavasarį, ir vasarą,  ir rudenį. Erkės yra aktyvios nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

 

 

Ar tikslinga skiepyti miesto vaikus?

 

Erkės dažniausiai aptinkamos drėgnose, tamsiose, tankiose vietovėse: lapuočių ar mišriuose miškuose, miškingose vietovėse, miško pakraščiuose, laukymėse, paupiuose, pelkėtose vietovėse, kur daug brūzgynų ir krūmokšnių. Tačiau pastaraisiais metais daugėja pranešimų, kad erkės įsisiurbė ir iš miesto neišvykusiems vaikams bei suaugusiems. Šių kraujasiurbių randama ir miesto parkuose, paupiuose. Todėl miesto vaikus taip pat reiktų skiepyti.

Erkės  aukos paprastai tyko ant žolės, neaukštų krūmų, nepakildamos nuo žemės paviršiaus aukščiau nei 1,5 m., todėl vaikams jos dažnai įsisiurbia net į galvos odą.